fbpx

קודם נתחיל אחר כך נסתדר – האם זה עומד במבחן המציאות?

כיסא יש, שולחנות, מבנה קיבלתם מהרשות המקומית, ציוד משרדי אספתם מחברים טובים, עם הזמן נוספו עציצים לחלון, הצלחתם לרתום מס' חברים קרובים ומתנדבים לפעילות המדהימה שלכם עם נוער וילדים בסיכון, לימים רשמתם את העמותה, אפילו הצלחתם לקבל תרומה קטנה מאח של חבר של מתנדב שהפעילות נגעה ללבו.

השמועה עשתה לה כנפיים, מדי חודש מגיעים יותר ויותר בני נוער, כמובן איש מכם לא לוקח משכורת, כולם רוצים רק לעשות טוב ולשנות את העולם. אבל כאן מתחיל האתגר האמתי , העולם שבחוץ והמציאות תובעניים, דורשים, לעתים מתישים ורק דבר אחד לא עשיתם …

לא הנחתם תשתית ראויה לפיתוח משאבים, כן נו.. המילה היפה הזו. הצרכים עולים ואין לכם מושג איך לגייס כסף להמשך פעילות, למי פונים? מאיפה מתחילים? מה הן האפשרויות? הצלחתם עד היום להתנהל מן היד אל הפה, חבר של קרוב נתן שיק, מכרה של גיסתכם הצליחה לארגן תרומה, אבל תכל'ס אין תשתית. אגב גם אז כאשר הכלים כולם ברשותכם אין כל ערובה להצלחה, אך נקודת הפתיחה שלכם שונה בתכלית.

אך מעל הכל חסרה ההבנה מה נדרש על מנת לגייס כסף למימון הפעילות שלכם לאורך שנים קדימה. מעולם לא הנחתם תשתית "פרט זניח" שתוכל לתמוך בפעילותכם.

עכשיו, בואו נהפוך את סדר הדברים ואביא דוגמה מהעולם העסקי. כאשר יזם מקים עסק, הדבר הראשון אותו הוא נדרש לעשות זה לבנות מודל שיניב הכנסות ולימים גם רווח.

בלי זה, כלל לא משנה מה הוא רוצה להשיג, היזם לא יוצא לדרך. בלי תכנית עסקית המציגה בבירור צפי הכנסות ובעיקר מהו מקור ההכנסה העתידי. חברים, אין כל הבדל בין עמותה לעסק למטרות רווח. אין כל הבדל אני חוזר על כך שנית ואחזור גם בעתיד.

אם בשלב התכנון אינכם יודעים כיצד יגיע מימון למכינה הקדם צבאית אותה אתם רוצים להקים או למועדון הקשישים החדשני שלכם, עצרו הכל.

אין כל קשר בין העובדה שעמותה אינה למטרות רווח ולבין היותה מנגנון המניב הכנסה (תרומות, דמי חבר, מענקים, עסק פנים ארגוני).

בישראל של היום, מאות ארגונים המונעים ע"י אנשים נפלאים, מוכשרים, נהדרים, משכמם ומעלה,כן בדיוק כמוכם! אך ללא תשתית לגיוס כספים לשימור פעילותם או להרחבתה. נכון, מאות ארגונים, זו המציאות. תשתית מקצועית עצמאית לגיוס כספים היא הבסיס , היסודות, העוגן, העתיד שלכם ושל הארגון. קוראים לזה מקצוענות, רכשו ידע והיו סופר מקצועיים ומקצוענים במה שאתם עושים ובאיך שאתם עושים.

לא, אין צורך במגייס משאבים עם ניסיון לשם כך, זה אינו השלב לסמוך על סיוע בגיוס מימון חיצוני, רק אתם יודעים ותדעו מה הכי נכון ומה נדרש ?! נדרשים שני דברים בסך הכל.החלטה לשנות ורכישת כלים מקצועיים, זהו!

נשמע קל? ממש לא, הדרך ארוכה אך היא בוודאי עדיפה על דרך מהירה תלולה ללא מעצורים למטה. הפלא האמתי הוא לראות כיצד חלק גדול מהארגונים שורד , אך מי מאיתנו מעוניין לשרוד? את מי זה באמת מעניין? אין בי ספק כי אף לא אחד מכם מעוניין לשרוד או לראות את ארגונו קורס רק כי חסרים הידע והכלים.עכשיו אתייחס לאלו מכם הנמצאים בתחילת דרכם ולאלו מכם הנמצאים בעיצומו של משבר.

אלו הנמצאים בתחילת דרכם, העניין יחסית פשוט. הפכו את עצמכם למקצוענים בתחום, השקיעו קודם כל בלימוד החומרים הנדרשים על מנת שיהיו בידיכם הכלים להנחת תשתית ראויה לשנים ארוכות. (אתייחס לגבי המשפט השגור בפי רוב "אבל אין לנו כסף לזה" בפוסט הבא).

אלו מכם הנמצאים בעיצומו של משבר, שקלו לעצור הכל, אולי אף להפסיק לפתח עוד ועוד ועוד פרויקטים. אם אתם פועלים כך אזי אינכם ממוקדים ומאבדים זמן, כסף וכוחות.

תראו, כולם רוצים כסף כאן ועכשיו ושתיגמר כבר הסגה הזו, אך מה קורה כאשר אין תשתית ומערך עצמאי מקצועי לגיוס כספים? רצתם שנה שלמה אחרי תורם גדול, לבסוף הוא התרצה והסכים לתרום לכם. איזה כיף, אפשר לחזור לנשום. האמנם? בפועל, התרומה גרמה לשקט זמני בלבד, אך הלחץ מיד חוזר ביום שאחרי. זה לא בריא, זה לא נכון, זה לא מקדם דבר.

טעות נפוצה היא להתחיל פעילות מבלי לדעת מאין יגיע המימון לכך. זו הנקודה ממנה מתחילים להקים ארגון ולא להיפך. דאגו לעצמכם והתייחסו בכל הרצינות הנדרשת להיבט המקצועי.

אומר זאת בבוטות? מספיק עם החובבנות, בין אם אתם ארגון פעיל כבר 20 שנה או בין אם טרם התחלתם לפעול, על כתפכם רובצת אחריות עצומה גיוס משאבים הוא מקצוע לכל דבר ועניין, וזו אחריותכם להפוך למומחים בתחום בדיוק כפי שזו אחריותכם להמשיך לתת שירות לקהל היעד אשר לשמו הקמתם את הארגון

לסיכום, פיתוח משאבים הוא עולם מורכב, מרגש, תובעני, מעצים ובעיקר חייב לעבור שינוי דרמטי ולהפוך למקצועי.

בהצלחה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
HEB Start-Today

פלטפורמה חדשנית וידידותית החושפת אתכם לאלפי מקורות מימון איכותיים המעודכנים בזמן אמת, ולכלי ניהול ייעודים וקלים לתפעול.

HEB Start-Today

פלטפורמה ייחודית לאיתור, הגשה, ובקרה של קולות קוראים ותמיכות ממשלתיות. וניהול כלל התהליכים והמשימות במקום אחד.

"חברת אטלס חוללה מהפכה של ממש בתחום גיוס המשאבים מקרנות פילנתרופיות. כמי שעוסק בתחום כבר שנים, אני יכול להעיד כי מאגר המידע חוסך לי המון זמן יקר של מחקר על קרנות ומסייע לי להגיע לעשרות קרנות חדשות עם פרטים מעודכנים והכל בממשק ידידותי ובשפה העברית. אני ממליץ בחום על הכלים של חברת אטלס, עבור כל מגייס משאבים אשר רוצה לעבוד בצורה מקצועית מול קרנות פילנתרופיות."

זכריה לנדאו, סמנכ״ל פיתוח משאבים
עמותת 'יד לילד המיוחד'

כל מה שחדש בעולם הפילנתרופיה

הרשמו לניוזלטר של Atlas וקבלו עדכונים על מעולם הפילנתרופיה, מקורות מימון, הזמנויות ייחודיות ועוד!
ליווי ופיתוח עסקי