דרוש טייס קרב לארגוני המגזר השלישי

על הקשר בין רכישת מטוסי קרב וגיוס משאבים.

חיל האוויר בתחילת דרכו המפוארת, במיוחד לאחר קום המדינה, זכה תמיד לתקציבים מכובדים על מנת שיוכל לעמוד בקו אחד עם חילות האוויר של מדינות האויב המקיפות אותנו ואף לייצר עליונות. יתרה מכך, הייתה הבנה והסכמה של ההנהגה כי לא זו בלבד שנדרש יתרון טכנולוגי, נדרש יתרון אנושי. לראייה הטובים לטיס הוכיחו עצמם הרבה מעבר למצופה ומזה עשרות שנים חיל האוויר הישראלי הצליח ליצור שילוב מושלם של אדם – מכונה.

מטוס F-16 חדיש עלותו עומדת על 50,000,000 $ לערך, (לא כולל דלק, תחזוקה ומנה צמחונית).

אך למרות הטכנולוגיה המתקדמת שבה השמיים הם באמת הגבול, אין כל ערך במכונה כה משוכללת ויקרה ללא אותו טייס האוחז בסטיק ומנהג את מפלצת הפלדה באוויר.

אגב כך, טייס אשר צולח את מסלול המכשולים עד היותו “מוסמך להטיס” מתחיל את דרכו המקצועית בפועל רק בתום מס’ שנים. אין עוררין על כך שמערכת אשר השקיעה רבות בגורם האנושי מעוניינת ליצור ‘החזר השקעה’. זו מגיעה בתצורת התחייבות הטייס הצעיר לשנים רבות קדימה ללא אפשרות לעזוב את המערכת.

טוב נו, אז איפה הפאנץ’ ? מה קשר בין F -16 וגיוס משאבים? שאלה מצוינת.

בשנים האחרונות צצו עשרות אם לא מאות גופים, ארגונים, מיזמים ומערכות שמטרתם היא אחת. לאפשר לארגוני המגזר השלישי בישראל לבנות להקים ולטפח שיטות ניהול כבשאר מדינות העולם. בדומה למטוסי F – 16 משוכללים, פותחו מערכות רבות ומשוכללות אך לא הושקעו המשאבים הנכונים או בכלל בגורם האנושי. כך נוצר מצב בו השוק רווי מערכות ופתרונות ניהול גיוס משאבים אך מן הצד השני “טייסת ארגוני המגזר השלישי” אינה ערוכה לקלוט את מגוון המערכות המוצע.

נוצר מצב בו קיים פער עצום בין שוק שלם העוסק בפיתוח אל מול שוק אשר לעתים אף אינו יודע אילו מערכות הוא צריך. יתרה מכך, “טייסת ארגוני המגזר השלישי” אינה עוסקת בהכשרת הטייס , איתורו, מיונו והטמעתו בארגון. לא חלילה כי אינה רוצה, אני מצביע על מצב חמור מכך. “טייסת המגזר השלישי” לעתים אף אינה מבינה כי היא זקוקה לטייס.

ובמילים פשוטות, נאמר שעמותת ” שמים סגולים ” רכשה את המערכת של Foundation Atlas  או אחרת?! אבל בפועל אין כלל גורם מקצועי מטעמה שינווט את דרכו של הארגון בסיוע המערכת ולא משנה כמה היא משוכללת. התוצאה ידועה מראש. כמעט אפס הצלחות, תסכול, מפח נפש ומה לא.

אז רגע לפניי שאתם רוכשים, מטמיעים, משדרגים או מחדשים עשו בדק בית ובחנו האם ברשותכם “טייס” שינהג וינווט את המערכת החדשה. פשוט התמקצעוֱ.

בהצלחה!

 

מאת | אייל מליון

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *